Car audio
Systemy audio w samochodzie w niektórych przypadkach możemy przerobić sami. Oczywiście najprostsze rzeczy, jakie można dokonać, to wymiana fabrycznych głośników i radia, które w przeważających wypadkach nie przekazują dźwięków w zbyt dobrej jakości. Koszt takiego zabiegu zależy od ilości zamontowanych przez producenta głośników. Jeśli nie jesteśmy jakimś zagorzałym fanem słuchania muzyki w samochodzie, a zależy nam na tym, by po prostu słyszeć wyraźnie co mówi do nas lektor czytający wiadomości w radiu, to na głośniki 120 W wydamy jakieś 200 złotych. W taki skład wejdą dwa głośniki o średnicy 20 centymetrów tzw. woofery, dwa głośniki niskotonowe i dwa głośniki wysokotonowe oraz dwie zwrotnice i kable do montażu. W zestawie na pewno znajdzie się instrukcja podłączenia. Do całości potrzebne będzie jeszcze radio z odtwarzaczem plików mp3, portem usb i czytnikiem kart pamięci. Przyzwoite modele można już kupić za niespełna 100 złotych.
Zamontowanie takiego zestawu nie powinno być trudne, trzeba tylko cierpliwości i dokładności, by nie zniszczyć wnętrza samochodu. Kiedy chcemy dodać więcej głośników niż przewidział to producent, lepiej wynająć fachowców, ponieważ ich instalacja łączy się z wierceniem otworów. Taka zabawa powinna kosztować nie więcej jak 200 złotych plus oczywiście wybrany sprzęt. Tu, jeśli już się decydujemy na taki zabieg, to sprzęt audio nie powinien kosztować mniej niż 1000 złotych, moc może dochodzić do 400 W.
Inna historia jest z tak zwanymi audiofilami lub z osobami, które chcą poczuć moc muzyki w czasie jazdy. W tych przypadku rynek jest tak duży, a ceny tak zróżnicowane, że lepiej udać się do wyspecjalizowanych serwisów samochodowych lub chociaż poczytać pisma specjalistyczne i pogrzebać w internecie. Prawdziwi maniacy sprzętu grającego mają niejednokrotnie w swoich samochodach głośniki, odtwarzacze i inne akcesoria warte o wiele więcej niż całe auto. Według fachowców zakładających takie systemy w samochodach górna granica kosztów nie istnieje, a na cenę końcową składa się nie tylko sprzęt i robocizna (czasami z samochodu przed montażem wykręcane jest całe jego wnętrze), ale także odpowiednie wygłuszenie samochodu specjalnymi matami bitumicznymi, tak by dźwięk był nieskazitelny. Do sprzętu audio dodawane są też panele LCD zakładane na podsufitce lud w zagłówkach, na których można oglądać filmy lub grać w gry, do tego zamiast zwykłego radia panel dotykowy.
Tagi: akcesoria motoryzacyjne, car audio, porady motoryzacyjne