Czy wyższe mandaty działają?
Według wstępnych danych, które zebrała policja, w 2022 roku doszło do 21 324 wypadków. To o prawie 1 500 mniej niż rok wcześniej. Zmniejszyła się też liczba wypadków śmiertelnych oraz statystyki dotyczące rannych. Początek 2022 był momentem, w którym weszły w życie nowe zasady naliczania mandatów drogowych. Wydaje się, że strategia wyższych kar przynosi wymierne efekty.
Kiepskie statystyki zaczynają się poprawiać
Polska od lat wyróżnia się na tle Europy w niechlubnych statystykach dotyczących śmiertelności na drogach. W naszym kraju wciąż za kółko siadało sporo pijanych kierowców. Najczęstszym poważnym przewinieniem było też przekroczenie prędkości. Choć wielu, nawet doświadczonych, kierowców ma “ciężką nogę”, wyższe mandaty za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym okazały się skuteczną strategią. W zeszłym roku znacznie zmniejszyła się liczba praw jazdy odbieranych za znaczne przekroczenie prędkości w ternie zabudowanym. Jeszcze w 2020 dokumentów odebranych w ten sposób było prawie 60 tysięcy. W 2022 jest to jedynie 29 tysięcy.
Za przekroczenie prędkości grozi mandat nawet w wysokości 2 000 zł. Jest to naprawdę spora kwota, która, jak widać, motywuje kierowców do wolniejszej i bardziej ostrożnej jazdy. Według policyjnych statystyk zmniejszenie prędkości pojazdów na drogach przekłada się bezpośrednio na spadek śmiertelności wśród ofiar wypadków. Na tym przykładzie widać, że wystarczy podnieść tylko niektóre kary, aby odczuwalnie podnieść poziom bezpieczeństwa na drogach. W 2022 w wypadkach drogowych zginęło o prawie 400 osób mniej niż jeszcze rok wcześniej.
Wyższe mandaty dobrą motywacją
Dane dotyczące wypadków w 2022 roku okazały się znacznie niższe od tych z poprzednich lat. Jak wspominaliśmy, spadła nie tylko śmiertelność wśród ofiar wypadków. Zmniejszyła się również liczba kraks. Zmiany te w ogromnym stopniu wynikają z podwyższenia mandatów za niektóre wykroczenia drogowe. Skąd ta pewność? Wypadków z udziałem pieszych w zeszłym roku było nieco więcej niż w 2021, a kary za wykroczenia pozostały na tym samym poziomie. Na szczęście również w tej grupie wypadków zmniejszyła się śmiertelność. W 2022 ofiar było 451, czyli o 67 mniej niż rok wcześniej i o 178 osób mniej niż przed dwoma latami.
Kodeks drogowy bez wątpienia wpływa na poziom bezpieczeństwa na drogach. Jednak to postawa kierowców przekłada się na realną liczbę wypadków oraz to, jak wiele osób straci w nich życie. Zeszłoroczna zmiana ustawodawstwa jasno pokazała, że wyższe mandaty motywują uczestników ruchu drogowego do przestrzegania przepisów. Widać też, że nie trzeba zmieniać całego ustawodawstwa. Wystarczą jedynie korekty niektórych przewinień, by różnica w statystykach była naprawdę widoczna. Efekty, jakie przyniosła ostatnia nowelizacja, mogą prowadzić do dalszego zaostrzania zasad kodeksu drogowego.
Tagi: kodeks drogowy, mandaty