Pages Menu
Categories Menu

Dodane w maj 11, 2016 in Newsy | 0 komentarzy

Dobre rezultaty ubiegłorocznych zmian w kodeksie ruchu drogowego

jazda po alkoholu

jirkaejc/bigstockphoto.com

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, rok po wprowadzeniu zaostrzonych kar dla kierowców prowadzących na podwójnym gazie, spada liczba tego typu zatrzymań. Według informacji przekazanych przez Komendę Główną Policji, od maja zeszłego roku do marca bieżącego roku policjanci z drogówki co miesiąc zatrzymywali coraz mniejszą liczbę pijanych kierowców w porównaniu z analogicznym okresem z lat poprzednich. Według „Dziennika Gazety Prawnej” wpływ na taką sytuację mają nie tylko wprowadzone zaostrzenia kar, ale także zwiększona liczba patroli policyjnej drogówki na drogach, badających trzeźwość kierowców.

W maju tego roku mija rok od wprowadzenia zmian w kodeksie ruchu drogowego. Największe zmiany dotknęły kierowców poruszających się z nadmierną prędkością w terenie zabudowanym oraz prowadzących auto na podwójnym gazie. Wzrosły nie tylko kary finansowe, ale także możliwość utraty uprawnień do kierowania pojazdem oraz w skrajnych przypadkach obowiązek ponownego przechodzenia całej procedury związanej z uzyskaniem prawa jazdy, tj. uczestnictwa w zajęciach teoretycznych i praktycznych oraz zdania egzaminu w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.

Według statystyk podawanych przez Komendę Główną Policji, liczba kierowców prowadzących auto na podwójnym gazie regularnie spada. To efekt m.in. surowych przepisów, ale także zwiększonej ilości patroli na polskich drogach.

Wraz z zaostrzeniem przepisów pojawił się inny problem. Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, policjanci coraz częściej decydują się na odebranie prawa jazdy kierowcy w trakcie kontroli, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że za popełnione wykroczenie grozi zakaz prowadzenia pojazdów. I choć sądy tylko w niewielkim stopniu zgadzają się z decyzja kontrolującego policjanta (ok. 5-18 proc. przypadków), to według statystyk policjanci chętnie zatrzymują prawo jazdy kierowcom, którzy znacząco złamali przepisy. Tylko w pierwszym kwartale tego roku policja zatrzymała blisko 3 tysiące dokumentów tłumacząc to tzw. spodziewanym zakazem. Głównym powodem odebrania dokumentów w trakcie kontroli była jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.