Pages Menu
Categories Menu

Dodane w gru 8, 2010 in Samochody | 1 komentarzy

Jak przygotować samochód do zimy

Można powiedzieć, że motoryzacja i zima to dwa żywioły, które niezbyt za sobą przepadają. Każdy posiadacz samochodu na samą myśl o zbliżającej się zimie ma jak najgorsze skojarzenia. Można jednak samochód przygotować tak, aby wiele problemów wykluczyć bądź zmniejszyć.

Najważniejsze są opony zimowe, które z roku na rok są używane przez coraz większa liczbę kierowców i ich zalet nie trzeba wymieniać.

O ile niewielki mróz i intensywne opady śniegu wymagają od posiadaczy samochodów jedynie wzmożonej uwagi na drodze, wolniejszej jazdy i jakiejś szczotki do zgarniania śniegu, to już mrozy poniżej dziesięciu stopni rodzą cały szereg komplikacji przy użytkowaniu samochodu. Jeśli nie ma się garażu, trzeba wykonać mnóstwo zabiegów, aby rano bez problemów wsiąść do aut i odjechać.

Pierwszy problem w mrozy to dostanie się do własnego pojazdu, bo często zamarzają zamki i przymarzają uszczelki do drzwi, należy więc tuż przed nadejściem zimy, a najlepiej kilka razy w ciągu roku, przeczyszczać zamek np. WD 40, a na zimę kupować dostępne na stacjach benzynowych odmrażacze do zamków i pamiętać o konserwacji wszystkich zamków, a nie tylko tych od strony kierowcy. No i nosić ten preparat przy sobie, a nie w aucie.

Uszczelki trzeba smarować silikonem przeznaczonym do uszczelek w drzwiach i też nie przed samą zimą, a wykonywać tę czynność kilka razy w roku, co pozwala uszczelkom zachowywać dłuższą żywotność.

Po dostaniu się do samochodu zazwyczaj zapala się silnik, by się rozgrzał przed jazdą. I tu ważny jest sprawny i dobrze naładowany akumulator, który w duże mrozy wiele osób zabiera do domu na noc. Po odpaleniu trzeba odśnieżyć auto i w wielu przypadkach skrobać szyby. Skrobaczka w samochodzie prawie każdy ma, jednak lepiej przed każdą zimą ją obejrzeć, czy nie jest zniszczona, przez co może rysować powierzchnię szyby. Wielu po zaparkowaniu samochodu zakrywa szyby kocem lub jakimś kartonem, to powoduje, że mamy mniej do odśnieżania, ale problem lodu pozostaje.

Trzeba przed zimą zmieniać płyn do spryskiwaczy, a same szyby i pióra wycieraczek można przecierać spirytusem, by nie przymarzały. Są też w sprzedaży płyny przeciwmrozowe do szyb. Zimą trzeba uważać też na to, co się tankuje. Diesel i LPG muszą być koniecznie zimowe, do benzyniaków dodawać mieszanki uszlachetniające niwelujące skraplanie się wody w baku. Trzeba też sprawdzać filtry paliwa, przed zimą lepiej je wymienić.

Tagi:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.