Jaki wybrać autoalarm?
Chociaż kradzieże samochodów nie są już taką plagą jak jeszcze kilka lat temu, wciąż wielu kierowców obawia się o utratę swojego bardzo drogiego mienia. Najpopularniejszym sposobem zabezpieczenia przed złodziejami są autoalarmy.
Autoalarm to urządzenie, które sygnałami dźwiękowymi i świetlnym informuje o próbie dostania się do auta osoby niepowołanej. Rynek jest bardzo bogaty, lecz istniej kilka kryteriów, którymi powinniśmy się kierować w wyborze takiego „stróża”.
Po pierwsze: niezawodność. W naszym, dość mokrym i zimnym klimacie awarie są największą zmorą alarmów. Powinniśmy wybrać system, który dobrze znosi zmienną aurę.
Drugim kryterium jest skuteczność. Alarm powinien nie tylko informować o włamaniu, ale także na przykład uniemożliwiać zapłon silnika lub blokować pracę skrzyni biegów.
Kolejnym kryterium jest łatwość obsługi. Nie ma bowiem nic gorszego, niż gdy sami nie możemy dostać się do swojego auta.
Wśród klientów dużą popularnością cieszą się polskie autoalarmy, takie jak Skorpion, Enigma czy Lagendford. Przemawia za nimi łatwa dostępność i stosunkowo niska cena. Koszt zależy od marki naszego samochodu, ale można przyjąć, że dobry alarm, z nie najniższej „półki”, to koszt od 400 do 800 złotych.
Nie warto wybierać także najpopularniejszego modelu na rynku, ponieważ jest on już zapewne „rozgryziony” nie tylko przez zorganizowane grupy, ale nawet drobnych złodziei. W takim przypadku tylko kilka chwil zajmie im unieszkodliwienie naszego zabezpieczenia.
Można pomyśleć także o własnym, autorskim sposobie zabezpieczenia auta (na przykład immobilizer zamontowany jako dodatkowe zabezpieczenie i niezależny od alarmu) i przeprowadzić konieczne modyfikacje w zaprzyjaźnionym warsztacie. Wszelka nieszablonowość będzie wtedy naszym atutem.
Tagi: akcesoria motoryzacyjne, porady motoryzacyjne, zabezpieczenia samochodów