Kartą płatniczą za mandat
Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, Komenda Główna Policji planuje wyposażyć policyjne radiowozy w terminale płatnicze. Działanie wymierzone jest głównie w kierujących pojazdami cudzoziemców, którzy po spowodowaniu wykroczenia są zobowiązani do zapłaty kontrolującemu funkcjonariuszowi mandatu wyłącznie gotówką, co wobec jej braku zmusza policjantów do organizowania wycieczek do najbliższego bankomatu.
Według „Dziennika Gazety Prawnej” , terminale płatnicze miałyby w pierwszej kolejności wspomóc pracę policjantów z drogówki, patrolujących polskie autostrady. Zgodnie z obowiązującym prawem, po zatrzymaniu zagranicznego kierowcy i nałożeniu na niego mandatu, jedynym sposobem uiszczenia zapłaty jest płatność gotówką. Kierowcy, którzy nie mają przy sobie pieniędzy, muszą pobrać ją z najbliższego bankomatu, co z kolei oznacza konieczność dojazdu do bankomatu, a także stratę czasu i paliwa. Wyposażenie policyjnych radiowozów w terminale płatnicze obsługujące transakcje bezgotówkowe na pewno zniwelowałoby ten problem. Póki co niezbędne pozostaje uregulowanie przepisów kodeksu wykroczeń w tym względzie. Powstaje także pytanie o sfinansowanie kosztów takiej inwestycji. Rozwiązanie jednak wydaje się sensowne, bo pozwoli zaoszczędzić czas, paliwo, a przede wszystkim dodatkowy stres.
Według policyjnych statystyk, cudzoziemcy często łamią polskie przepisy ruchu drogowego. Jeśli dodać do tego fakt, że w kraju nad Wisłą występuje spore natężenie ruchu tranzytowego, można wywnioskować, że problem z płaceniem mandatu na miejscu przez zagranicznych kierowców na pewno istnieje.
W zeszłym roku wprowadzono unijny system wymiany informacji, który z kolei zwiększył ściągalność mandatów od zagranicznych kierowców, do tej pory sprytnie unikających płacenia kary za spowodowane wykroczenia zarejestrowane przez fotoradar.
Rok 2015 obfituje w kolejne zmiany dotyczące przestrzegania przepisów ruchu drogowego. I oby w parze z tym szła poprawa bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg.
Tagi: drogówka - policja, mandaty