Kolejne e-usługi dla kierowców
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje nad wprowadzeniem kolejnych usług w ramach projektu CEPiK 2.0, realizowanego wspólnie z Centralnym Ośrodkiem Informatyki. Chodzi o możliwość sprawdzania najistotniejszych dla kierowcy danych w Internecie. Mowa m.in. o „zarobionych” punktach karnych, obowiązkowych badaniach technicznych pojazdu, powstałych szkodach czy o szkołach nauki jazdy. Projekt zmian został zaakceptowany przez Radę Ministrów.
Do tej pory, by sprawdzić liczbę punktów karnych należało udać się z wizytą do komendy policji. Możliwość weryfikacji tych danych online to spore ułatwienie dla kierowców i policjantów. Wprowadzenie zmian wiąże się z poszerzeniem zakresu informacji, które gromadzone są w Centralnej Ewidencji Pojazdów oraz Centralnej Ewidencji Kierowców.
Nowe usługi to m.in.:
- „Sprawdź moje uprawnienia” oraz „Sprawdź informację o punktach karnych”. W ramach tej usługi otrzymamy dostęp online do danych dotyczących naszych . punktów karnych, popełnionych wykroczeń. W przyszłości możliwe będzie opłacanie mandatu przelewem internetowym.
- „Udostępnij dane pracodawcy”, opcja skierowana do przedsiębiorców, którzy sprawdzą w ten sposób uprawnienia podległych im pracowników, którzy poruszają się służbowymi autami.
- „Sprawdź szkołę jazdy”, czyli możliwość szybkiego sprawdzenia opinii na temat szkół jazdy, wystawionych przez kursantów.
- „Mój pojazd”, funkcja pozwalająca na gromadzenie danych o własnym samochodzie.
W przyszłości planowane jest stworzenie usług, które będą przypominać kierowcom i posiadaczom aut o istotnych terminach, m.in. wykonania badań technicznych, wymiany dokumentu prawa jazdy, zapłaty polisy OC.
Wprowadzenie zmian zaowocuje znacznym poszerzeniem zakresu danych w CEPiKu. Dzięki temu osoba zainteresowana kupnem używanego auta zyska pokaźną historię pojazdu ze wszystkimi drażliwymi szczegółami, tj. przeglądy techniczne, stłuczki, wypadki, dodatkowe badania techniczne, powstałe szkody itp. Koniec prac związanych z wprowadzeniem zmian przewidywany jest na 2016 rok, ale kolejne fazy projektu będą wdrażane stopniowo. Obecnie funkcjonuje już e-usługa „Historia pojazdu” oraz „Bezpieczny autobus”.