Kolizja drogowa i co dalej?
Jazda samochodem to niestety nie zawsze przyjemność. Mimo poprawy stanu polskich dróg, nadal często dochodzi do wielu wypadków lub kolizji drogowych, których przyczyną jest czynnik ludzki. Co zrobić i jakie dokumenty warto mieć przy sobie, gdy dojdzie do kolizji?
Podstawowa sprawa to odróżnienie kolizji od wypadku. W Polsce wszelkie zdarzenia drogowe są błędnie nazywane wypadkiem drogowym. Warto wiedzieć, że wypadek drogowy to zdarzenie, w którym mamy osoby ranne ( lub zabite). Postępowanie w sytuacji wypadku drogowego różni się od postępowania po kolizji drogowej. Do wypadku drogowego trzeba obowiązkowo wezwać odpowiednie służby ratownicze (policja, straż, karetka) oraz zabezpieczyć miejsce wypadku poprzez ustawienie oznakowania. Absolutnie nie wolno przestawiać pojazdów biorących udział w wypadku, bo to utrudni policyjne dochodzenie. Obowiązkowe jest także pierwszej pomocy wszystkim poszkodowanym.
Kolizja drogowa to sytuacja, w której nie ma żadnych ofiar lub poszkodowanych. Gdy pojazdy biorące udział w kolizji zablokują ruch, należy je przestawić na pobocze, by inni kierowcy mogli bezpiecznie i bez utrudnień korzystać z drogi. Kolizja drogowa nie wymaga wzywania policji. Trzeba jednak spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Warto wozić druki takiego oświadczenia w samochodzie, bo w sytuacji kolizji możemy zwyczajnie nie mieć pod ręką papieru, a towarzyszący stres i drżenie rąk mogą utrudnić pisanie. Zaleca się także wykonanie zdjęć samochodu (np. telefonem). Oświadczenie o zdarzeniu drogowym musi zawierać następujące dane: imiona i nazwiska sprawcy i poszkodowanego w kolizji, adres i numer telefonu sprawcy, dowód osobisty sprawcy, informacje o czasie i miejscu zdarzenia, markę i numer rejestracyjny samochodu sprawcy, informacje o polisie ubezpieczeniowej sprawcy, dane pojazdu kierowanego przez osobę poszkodowaną. Oświadczenie musi także zawiera informacje o okolicznościach kolizji, opis uszkodzenia pojazdu poszkodowanego i sprawcy, a także spis i podpisy świadków oraz sprawcy kolizji. Po spisaniu oświadczenia pozostaje załatwienie sprawy z ubezpieczycielem. Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość osobistego załatwienia tej sprawy, a także za pośrednictwem telefonu lub Internetu. Trzeba tylko dopilnować terminu zgłodzenia szkody.
Tagi: bezpieczeństwo na drogach, porady motoryzacyjne