Konserwacja klimatyzacji
Konserwacji nie podlegają tylko elementy łatwo podlegające zużyciu. Przede wszystkim dbając o samochód musimy pamiętać o wymianie i kontroli płynów, a także o terminowej konserwacji klimatyzacji. Wiele osób posiadających nowsze samochody, gdzie klimatyzacji nie trzeba sezonowo nabijać freonem, zapomina o jej istnieniu, a przecież klimatyzacja samochodowa to wylęgarnia bakterii oraz grzybów.
Od roku 1999 ponad połowa wyprodukowanych samochodów posiada w swoim wyposażeniu klimatyzację. Ma ona zapewnić komfort i bezpieczeństwo jazdy w każdych okolicznościach. Na pewno wiele osób docenia klimatyzację w trakcie sezonu urlopowego, gdy temperatura znacznie rośnie, a wytrzymać w nagrzanym samochodzie jest naprawdę ciężko. Oprócz chłodzenia latem, klimatyzacja również osusza powietrze przedostające się do samochodu, co powoduje, iż zaparowanie szyb zmniejsza się bardzo istotnie dając nam pełen komfort jazdy.
Jeżeli posiadamy starszy model auta, gdzie klimatyzację sezonowo nabija się freonem, sami bez problemu możemy klimatyzację zakonserwować. Przede wszystkim należy kupić filtr pyłkowy odpowiedni do naszego modelu samochodu, oraz środek dezynfekujący i bakteriobójczy, który zniweluje niebezpieczeństwo zachorowań od różnego rodzaju grzybów i pleśni. Mało kto zdaje sobie sprawę, że taki filtr przepuszcza do 300m3 powietrza zewnętrznego na godzinę, zatrzymując pył, kurz, zarodniki i inne zanieczyszczenia.
Jeżeli pomimo tych czynność nadal obawiamy się zanieczyszczonego powietrza możemy skorzystać z usług fachowców, którzy dokonają przepłukiwania klimatyzacji środkami czyszczącymi. Przepłukiwanie klimatyzacji zapobiega przede wszystkim przedostawaniu się opiłków z uszkodzonej sprężarki, które mogłyby znaleźć się w naszych drogach oddechowych, a także chroni wnętrze samochodu przed nadmierną wilgocią. Aby móc spokojnie oddychać w samochodzie, tego typu konserwację należy przeprowadzać dwa razy do roku.
Jeżeli z kolei posiadamy nowsze auto, w którym również znajduje się klimatyzacja, możemy konserwować ją samodzielnie raz do roku. Polega ona na wymianie filtra pyłkowego oraz ewentualnej dezynsekcji parownika. Musimy pamiętać, aby reagować na zmianę zapachu z klimatyzacji czy też zwiększone parowanie szyb. Może to sugerować wadliwie działającą klimatyzację, która narazi nas na choroby, zmniejszy bezpieczeństwo oraz zwiększy znacząco spalanie silnika.
Tagi: konserwacja samochodu, porady motoryzacyjne
Czy jest jakiś sposób na suche powietrze z klimatyzacji? Nawilżacz jakiś? Mi to nie przeszkadza, ale moja żonka nosi szkła kontaktowe. Podobno bardzo je wysusza. Nie pozwala mi klimy włączać.:D