Kredyt samochodowy na używane auto
Kupno samochodu to zazwyczaj duży wydatek, niezależnie od tego czy jest to pojazd nowy czy używany. Oczywiście, model, który wyjeżdża prostu z salonu będzie o wiele droższy niż ten z drugiej ręki. A jednak auta, które już miały jednego bądź więcej właścicieli, również mają wysokie ceny. Kiedy trafisz na taką ofertę – zastanów się nad kredytem.
Kredyt na używane auto
W Polsce konsumenci najczęściej szukają samochodów w cenach wahających się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trzeba przyznać, że nie są to małe pieniądze i niestety nie każdy ma możliwość, by taką kwotę odłożyć. Wtedy warto sięgnąć po rozwiązanie, które oferują banki i inne instytucje finansowe – po prostu zaciągnąć kredyt. Co ważne, takie zobowiązania najczęściej niewiele różnią się warunkami od tradycyjnych kredytów gotówkowych. Pozwalają jednak zabezpieczyć Twoje interesy. Dlaczego? Otóż kupując używane auto musisz liczyć się z tym, że w pewnym momencie pojawią się koszty dodatkowe. Wymiana części, drobne i większe naprawy – na to wszystko potrzebne są pieniądze, które nie zawsze ma się od ręki. Dobrym rozwiązaniem jest wzięcie kredytu na samochód i pozostawienie swoich oszczędności na ewentualne, przyszłe inwestycje w auto.
Koszty kredytu na samochód używany
Zazwyczaj kredyt na samochód używany jest mniejszy niż na nowe auto. Wydawać się może zatem tańszy ze względu na niższą ratę. W praktyce jednak jego koszty nie różnią się specjalnie od zobowiązania branego na samochód z salonu. Podobne oprocentowania, wahające się w granicach 9-11 procent w skali roku. Prowizja w obydwu przypadkach wynosi natomiast od 2 do 7 procent.
Jakie są opcje sfinansowania zakupu używanego auta?
Jest ich kilka. Łatwym i szybkim rozwiązaniem jest użycie karty debetowej. Nie jest to jednak tanie zagranie a limit opiewa zazwyczaj na dość niskie kwoty. Może zatem nie wystarczyć na sfinansowanie całego samochodu. Auto używane można również kupić na kredyt gotówkowy – takie rozwiązanie nie jest złe, choć wciąż mniej korzystne niż kredyt samochodowy. Najlepszą opcją finansowania zakupu auta są właśnie kredyty samochodowe. Instytucje finansowe, w których można taki produkt znaleźć, zazwyczaj mają oferty skierowane głównie do osób zainteresowanych zakupem auta – nowego bądź używanego.
Jak wybrać kredyt?
Na całkowity koszt kredyt składają się przede wszystkim odsetki, prowizja, wysokość kredytu oraz jego dodatkowe ubezpieczenia. Warto wziąć to wszystko pod uwagę, aby podjąć świadomą decyzję. Jednak nie jest łatwo samemu ocenić opłacalność oferty. Dobrze jest zatem udać się do specjalisty – doradcy kredytowego – który nie tylko przedstawi szczegółowe warunki kredytu, ale również udzieli odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania. Jeżeli jednak odwiedzenie profesjonalisty z jakiegoś względu nie jest możliwe, wstępne informacje o warunkach kredytu można uzyskać korzystając, z dostępnych w wyszukiwarkach internetowych, kalkulatorów.
Zabezpieczenie kredytu
Często warunkiem udzielenia kredytu samochodowego, jest przewłaszczenie pojazdu przez bank. Oznacza to w praktyce tyle, że właścicielem pojazdu nie jest kupiec, a bank. Taki stan rzeczy utrzymuje się do momentu, w którym kredyt zostanie spłacony.
Nie jest to jednak jedyny sposób zabezpieczenia swoich interesów przez bank. Inną formą jest wpisanie samochodu do rejestru zastawów. Wówczas informacja o tym zostaje umieszczona w dowodzie rejestracyjnym auta, a jeżeli właściciel przestanie regularnie spłacać swoje zobowiązanie – pojazd przechodzi na własność banku.
Depozyt karty pojazdu w banku to kolejny sposób na to, by bank się zabezpieczył przed brakiem wypłacalności u kredytobiorcy.
Zdarza się również, że bank chce, aby dokonać cesji polisy AC. Wówczas prawa z umowy ubezpieczeniowej przeniesione są na bank a pieniądze z ewentualnej szkody zostaną wypłacone w pierwszej kolejności właśnie bankowi, aby pokryć zobowiązanie właściciela pojazdu.
Rzadko, ale jednak, zdarza się, że jako zabezpieczenia kredytu, wymagane jest poręczenie innej osoby. W tym wypadku poręczyciel zostaje zobowiązany do przejęcia na siebie obowiązku spłaty rat, jeżeli główny kredytobiorca przestanie je spłacać.
Kredyt na auto używane – na co zwrócić uwagę?
Tak, jak przypadku każdego innego zobowiązania w banku, dobrze jest sprawdzić czy jest możliwość skorzystania z wakacji kredytowych i na jakich warunkach miałyby się one odbywać. Taka opcja może okazać się zbawienna, gdy kredytobiorca przez jakiś czas straci płynność finansową. Wówczas zamiast stracić samochód z tytułu zaległości w spłacie rat, może odłożyć tę spłatę na kilka miesięcy, aż stanie na nogi.
Kredyt na auto używane może okazać się droższy niż na nowy pojazd prosto z salonu. Dlaczego? Otóż wymagania banków są wyższe a warunki mogą być mniej korzystne. Powoli te różnice zaczynają się zacierać, a jednak w tym momencie, choć samochód używany jest, mimo wszystko, mniejszym wydatkiem niż nowy, to sam kredyt na niego może okazać dość drogi w porównaniu z pożyczką na auto od dealera.
Tagi: kredyt na samochód, samochody używane, zakup samochodu