Land Rover prezentuje: hybryda Range Rover
Brytyjska firma Land Rover zamierza konkurować na rynku samochodów hybrydowych wprowadzając do produkcji swoje dwa modele: Range Rover i Range Rover Sport. Oba pojazdy, oprócz silnika elektrycznego, posiadać będą silnik Diesla.
Range Rover pod maską kryć będzie trzylitrowy wysokoprężny silnik SDV6 oraz silnik elektryczny o mocy 35 kW, zasilany zamontowanymi pod podłogą bateriami litowo-jonowymi. W pojeździe znajdziemy również automatyczną skrzynię biegów o 8 stopniach. Zarówno Range Rover i Range Rover Sport, używając napędu elektrycznego w trybie EV, mają zaskakująco niewielki zasięg wynoszący 1,6 KM, i prędkość maksymalną wynoszącą 48 km/h. W pozostałym trybie do głosu dochodzi silnik spalinowy, który zwiększa osiągi auta. I tak, łączna moc silnika spalinowego i elektrycznego wynosi 340 KM, z momentem obrotowym wynoszącym 700 nM. Przyśpieszenie od 0km/h do 100 km/h wynosi poniżej 7 sekund. Maksymalna prędkość pojazdów to 218 km/h.
Zanim jednak oba auta trafią do seryjnej produkcji, zostały sprawdzone na trasie „Silk Way 2013”, podczas 53-dniowej wyprawy.
Trzy hybrydowe Range Rovery wyruszyły 22 sierpnia Jedwabnym Szlakiem, łączącym Chiny z Europą i Bliskim Wschodem, którym podróżowali pierwsi handlarze już 2 500 lat temu. Po około 17 tysiącach kilometrów pojazdy dojechały do Mumbaju. Tam też znajduje się TATA Motors.
Samochody przejechały w trakcie swojej wyprawy przez Anglię, Francję, Belgię, Niemcy, Polskę, Ukrainę, następnie przez Rosję, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Chiny wraz z Tybetem, Nepal, prosto do Indii. Całość trasy liczyła dokładnie 16 853 km. Samochody musiały zmierzyć się nie tylko z różnym terenem, ale i z różnymi temperaturami wynoszącymi od -10 stopni Celsjusza do +43 stopni.
To właśnie w Chinach droga biegnąca od Xinjiang do Tybetu została po raz pierwszy w historii kraju przejechana przez auta nie posiadające chińskich tablic rejestracyjnych. Obliczono również, że średnie zużycie paliwa wyniosło 6,5 litrów/100 km, łącznie uszkodzeniu uległo 15 opon z trzech Range Roverów, i cztery szyby przednie. Taka wyprawa nie jest pierwszą w historii Land Rovera. Pierwsza miała miejsce w 1972 roku, gdzie dwa Range Rovery pokonały trasę biegnącą przez obie Ameryki.
Już od 10 września można składać zamówienia na hybrydową wersję Range Rovera, który zjedzie z taśm produkcyjnych w 2014 roku.
Tagi: angielskie samochody, hybrydy, Land Rover, SUV
Ciekawe czy toyota zrobi land cruisera w hybrydzie:)