Metody odgrzybiania klimatyzacji samochodowej
Istnieje kilka metod na odgrzybianie samochodu, które umożliwiają w mniejszym lub większym stopniu pozbycie się nieprzyjemnego zapachu oraz przede wszystkim groźnych dla zdrowia mikroorganizmów. Jeśli autem podróżują dzieci lub alergicy serwis klimatyzacji samochodowej jest szczególnie ważny, by nie narażać ich zdrowia na dodatkowe obciążenie. Warto dokładnie poznać metody na odgrzybianie samochodu, mieć świadomość rozpiętości cenowej danych zabiegów. Rekomenduje się, by zabieg powtarzać co 12 miesięcy, najlepiej na wiosnę. Samodzielne serwisowanie wentylacji w samochodzie jest ryzykowne i może zakończyć się uszkodzeniem całej instalacji. Koszt naprawy jest kilkanaście razy wyższy niż serwis wentylacji, dlatego lepiej raz do roku oddać auta w sprawdzone ręce.
Pianka lub spray
Zdecydowanie najprostsza i najtańsza opcja na serwis klimatyzacji w aucie. Specjalny preparat ze środkiem grzybobójczym może być aplikowany w dwojaki sposób. Można od strony silnika dostać się w rejon parownika, do którego prowadzą kanały nawiewowe. Wykonuje się to z użyciem gumowego wężyka, dzięki któremu można precyzyjniej rozpylić środek bezpośrednio na siedlisko pleśni i grzybów. Ważne, by pokryć cały parownik i zniszczyć wszelkie drobnoustroje. Piankę lub spray można także używać od wnętrza samochodu. Wówczas wężyk z preparatem wprowadza się poprzez miejsce, gdzie najmocniej zasysane jest powietrza z kokpitu. Aplikacja musi trwać przynajmniej minutę, by prawidłowo przeprowadzić serwis.
Odgrzybianie ultradźwiękami
Popularna metoda chemiczna, w przypadku której używa się specjalne urządzenie niszczące grzyby. Płyn odkażający aplikuje się za pomocą ultradźwięków, co zapewnia bardzo dokładne rozpylenia środka, nawet w trudno dostępnych miejscach, gdyż mikroskopijne cząsteczki pary osiadają również w załamaniach instalacji. Cały zabieg dzieli się na dwa etapy. Najpierw używa się środka, który niweluje brzydki zapach, a później dopiero płynu odgrzybiającego. W czasie pracy urządzenia klimatyzacja powinna mieć aktywny obieg wewnętrzny. Zabieg trwa około pół godziny i po jego zakończeniu należy dobrze wywietrzyć samochód.
Ozonowanie klimatyzacji
Najskuteczniejsza ze wszystkich metod i jednocześnie najdroższa opcja na odgrzybianie klimatyzacji. Do serwisu potrzebne będzie tylko profesjonalne urządzenie, bez żadnych środków chemicznych, gdyż bakteriobójczo działa wytworzony ozon. Aparatura wykorzystuje promienie słoneczne oraz wysokie napięcie, by oczyścić cały samochód z brzydkiego zapachu, grzybów oraz pleśni. Urządzenie ustawia się na desce rozdzielczej w okolicy strumienia powietrza, podłączone do zapalniczki może swobodnie pracować. Silnik samochodu powinien być włączony, a klimatyzacja ustawiona na obieg wewnętrzny. Dezynfekcja w szczelnie zamkniętym samochodzie trwa od 15 do około 60 minut w zależności od wybranego trybu. Po jej przeprowadzeniu konieczne jest wywietrzenie pojazdu.
Tagi: klimatyzacja samochodowa, konserwacja samochodu