Moda na Malucha
Na drogach naszego kraju coraz częściej można zauważyć kierowców poruszających się kultowym już Fiatem 126p. W Polsce wyprodukowano około 3,5 miliona sztuk tego auta. Jego produkcji zaprzestano w roku 2000 i z czasem zaczął znikać z polskich dróg. Ze statystyk wynika, że wśród przerejestrowywanych aut, Fiat 126p zajmuje 47. pozycję (około 1480 sztuk).
Najczęściej Malucha kupują osoby w młodym wieku, można powiedzieć rówieśnicy tego auta. W serwisach ogłoszeniowych można znaleźć wiele ofert sprzedaży. Ceny zaczynają się od 700 złotych, a kończą na kwocie 40 tysięcy złotych w zależności od stanu pojazdu. Co sprawia, że Polacy nadal kochają to auto? Czy jest to hobby, a może moda na posiadanie czegoś zabytkowego, oryginalnego?
Z przeprowadzonych rozmów wynika, że jest to przede wszystkim idealna forma spędzania wolnego czasu dla wielbicieli starych modeli. Przy takim samochodzie, pozbawionym wszechobecnej już elektroniki, można pomajsterkować samodzielnie, wymieniać czy montować części. Praca wymaga cierpliwości, dokładności i precyzji. Doprowadzenie auta do oryginalnego wyglądu i dobrego stanu technicznego sprawia satysfakcję tym bardziej, że wymaga żmudnego poszukiwania części zamiennych czy fachowca, który doradzi i podpowie.
Stare pojazdy mają w sobie coś, czego nie mają nowoczesne modele. Często mówi się, że są to samochody z duszą. Widok odnowionego i zadbanego Fiata 126p przykuje uwagę bardziej, niż np. przeciętny model BMW. Obok takich aut nikt nie przejdzie obojętnie. Ludzie interesują się takimi samochodami, zadają pytania właścicielom, robią zdjęcia.
Tagi: Fiat, historia motoryzacji