Niebezpieczne zachowania kierowców
Amerykańska firma telekomunikacyjna AT&T zleciła przeprowadzenie badań pod kątem niebezpiecznych zachowań amerykańskich kierowców. Wyniku sondażu przeprowadzonego przez Braun Research są niestety zatrważające. Już nie tylko prowadzenie rozmów w trakcie jazdy, pisanie wiadomości tekstowych, ale korzystanie z Facebooka, Twittera, robienie zdjęć i kręcenie filmów staje się istną plagą wśród kierowców zamieszkałych w USA, podaje moto.onet.pl.
Z analiz wynika, że 27 proc. kierujących w wieku 16-65 lat korzysta trakcie jazdy z Facebooka, a 14 proc. z Twittera. Dodatkowo jedna na dziesięć badanych osób przyznaje się do prowadzenia wideorozmowy w trakcie kierowania autem. Idąc z duchem czasów aż 17 proc. kierowców robi sobie tzw. selfie, którego do niedawna prawdziwym królestwem było wnętrze gustownie urządzonej łazienki. Najgorszym nawykiem nadal pozostaje pisanie i czytanie SMS-ów, bo robi tak aż 61 proc. badanych kierowców. Spora grupa przegląda skrzynkę e-mail ( 33 proc.), a niewiele gorzej wypadają kierowcy korzystający z zasobów internetu ( 28 proc.).
Przeprowadzone przez Braun Research analizy odzwierciedlają bardzo poważny problem panujący wśród kierowców, niezależnie od ich wieku. Badania psychologów jednoznacznie wskazują, że korzystanie z telefonu podczas kierowania samochodem znacznie obniża koncentrację kierowcy, co z kolei jest przyczyną przeważającej liczby wypadków samochodowych. Kierowca używający telefonu w czasie jazdy ma nie tylko zajętą rękę, co znacznie opóźnia czas reakcji w gwałtownej sytuacji, ale co gorsze, nie skupia się na drodze.
Problem ten dotyczy nie tylko amerykańskich kierowców. W Polsce również nie brakuje zwolenników korzystania z telefonu, a na drogach rzadko można spotkać kierowców posługujących się zestawem głośnomówiącym. Owszem, prowadzone są kampanie społeczne próbujące przeciwdziałać temu zjawisku, a policja wystawia mandat w wysokości 200 złotych i dorzuca do tego 5 punktów karnych, jednak to nadal nie zniechęca nieodpowiedzialnej części społeczeństwa. W 2014 roku aż ponad 120 tysięcy kierowców zostało ukaranych mandatem za korzystanie z telefonu podczas prowadzenia auta. Nieznane są w kraju nad Wisłą statystyki dotyczące ilości wypadków spowodowanych przez rozmownych kierowców. Według międzynarodowych badań Ipsos tylko co ósmy z tysiąca badanych Polaków uważa, że jazda z jednoczesnym używaniem telefonu jest niebezpieczna.
Tagi: bezpieczeństwo na drogach