Nowe zasady opłaty elektronicznej
Z dniem 2 stycznia zaczyna obowiązywać nowelizacja przepisów Ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych. Wprowadzone zmiany dotyczą kar za naruszenie obowiązku uiszczania opłaty za przejazd drogami krajowymi, tzw. opłaty elektronicznej.
Nowelizacja ustawy zmienia zasady odpowiedzialności administracyjnej użytkowników dróg zobowiązanych do uiszczania elektronicznej opłaty. Kara za naruszenie obowiązku jej wnoszenia zostanie nałożona na właściciela lub posiadacza samochodu, a nie na kierowcę. W przypadku umowy leasingu kara zostanie wymierzona korzystającemu z pojazdu posiadaczowi.
Tak więc po 500 złotych zapłacą właściciele zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony (samochód osobowy do 3,5 tony wraz z przyczepą lub naczepą), a w pozostałych przypadkach nawet 1500 złotych – dotyczy to samochodów ciężarowych i autobusów.
Nowe przepisy przewidują także kary za nieprawidłowe używanie urządzenia do pobierania opłat. Za niezgodne z przepisami używanie w aucie urządzenia viaBox kara wyniesie 250 złotych dla pojazdów z przyczepą o łącznej dopuszczonej masie całkowitej powyżej 3.5 tony, a w pozostałych przypadkach nawet 750 złotych.
Nowelizacja ustawy dotyczy również ilości nakładanych kar. W myśl nowych przepisów użytkownicy systemu Via Toll za naruszenie obowiązku zapłaty e-myta mogą zostać ukarani nie więcej niż raz w ciągu doby. Ta sama zasada dotyczy kary za nieprawidłowe wprowadzenie do systemu danych o kategorii pojazdu.
Nowe przepisy precyzują także zasady zwolnienia z e-myta dla pojazdów służb mundurowych, specjalnych i ratowniczych.
Tagi: prawo