Od 18 maja nowe przepisy ruchu drogowego
Od poniedziałku, 18 maja bieżącego roku, zaczną obowiązywać zaostrzone przepisy ruchu drogowego. Zmiany dotyczą głównie nadmiernej prędkości w terenie zabudowanym, jazdy pod wpływem alkoholu oraz zmiany kwalifikacji niektórych wykroczeń na przestępstwo.
Najbardziej odczuwalną zmianą stanie się odbieranie prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o 50 km/h. Za takie przewinienie kontrolujący policjant odbierze nam prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Gdy mimo tego kierowca zdecyduje się wsiąść za kółko i zostanie zatrzymany przez drogówkę, wówczas okres kary wydłuży się do 6 miesięcy. Ostatnia wpadka w tym wydłużonym okresie poskutkuje dożywotnią utratą uprawnień.
Kara trzech miesięcy utraty prawa jazda spotka kierowców przewożących zbyt dużą liczbę pasażerów. Jazda bez wymaganego prawa jazdy będzie traktowana jako przestępstwo w przypadku uprzedniego odebrania uprawnień przez sąd.
Surowe kary czekają wielbicieli jazdy na podwójnym gazie. Za jazdę w stanie nietrzeźwości (0,5 promila i wzwyż) grozi kara pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości 5 tysięcy złotych. Jeśli będzie to kolejna wpadka tego typu, kara finansowa wzrośnie do 10 tys. złotych. Dodatkowo recydywistów czeka dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
Kierowcy skazani za jazdę w stanie nietrzeźwości , ale mogący ubiegać się o skrócenie okresu kary, będą zobowiązani zainstalować w aucie tzw. alcolocki, czyli urządzenia sprawdzające trzeźwości kierowcy, które nie pozwolą uruchomić auta, jeśli kierowa będzie po spożyciu. Aby prowadzić tak wyposażone auto, musi upłynąć połowa orzeczonego zakazu jazdy. Osoby, którym prawko odebrano dożywotnio, będą mogły ubiegać się o prowadzenie takiego auta dopiero po upływie co najmniej 10 lat.
Tagi: mandaty, prawo, zmiany przepisów