Po zmianie przepisów już prawie 10 tys. kierowców straciło prawo jazdy
Majowe zaostrzenie kar dla kierowców przekraczających prędkość zbiera spore żniwa. Od wprowadzenia w życie nowych regulacji, czyli od 18 maja tego roku prawo jazdy straciło już ponad 9,5 tysiąca kierowców. Przepisy, które miały poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach, dla wielu nadal nie są wystarczającą „zachętą”, by zdjąć nogę z gazu.
Według nowego prawa, za jazdę w terenie zabudowanym z prędkością przekraczającą dopuszczalną normę o 50 km/h można stracić uprawniający do prowadzenia pojazdów dokument na okres trzech miesięcy. Zatrzymanie dokumentu następuje bezpośrednio podczas policyjnej kontroli.
Zgodnie z policyjnymi statystykami, od 18 maja b.r. już ponad 9,5 tys. kierowców straciło prawo jazdy na okres trzech miesięcy w związku ze zbyt szybką jazdą w terenie zabudowanym. Największą ilość piratów drogowych złapali stołeczni policjanci (1622 kierowców). Nieco mniej wielbicieli zbyt szybkiej jazdy wpadło w ręce świętokrzyskiej drogówki (1041). Na trzecim miejscu znaleźli się kierowcy w Wielkopolski – aż 840 zatrzymanych dokumentów.
W myśl nowych przepisów czas zatrzymania prawa jazdy będzie dłuższy, jeśli w okresie trzech miesięcy od pierwszego odebrania uprawnień ponownie wsiądziemy za kółko. Takie konsekwencje nie odstraszają jednak wszystkich kierowców, bo od wprowadzenia zaostrzonych przepisów policja zatrzymała 158 „recydywistów”. Ponadto 9 osób zignorowało ponowne zatrzymanie i wydłużenie okresu kary. Teraz będą musieli zdawać egzaminy od podstaw według obowiązujących zasad egzaminowania.
Policjantom z całej Polski udało się złapać blisko 7 tysięcy kierowców prowadzących pojazd bez obowiązkowych uprawnień. Zgodnie z nowymi przepisami sąd może orzec wobec takich osób zakaz prowadzenia pojazdów (dotyczy to zwłaszcza tych, którzy jeżdżą bez prawka stale). Do ponownego egzaminu na prawo jazdy zatrzymane osoby będą mogły przystąpić dopiero po terminie zakazu, który może wynieść nawet 3 lata. Od momentu wejścia w życie zmian, do sądów wpłynęło 2,5tys. wniosków o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdu.
Tagi: prawo jazdy