Policyjne propozycje zmian w przepisach o ruchu drogowym
Ostatnie miesiące w ruchu drogowym upływają pod znakiem zmian w przepisach, których głównym celem ma być poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach. Po zmianach zaproponowanych i wprowadzonych w życie przez rząd, przyszedł czas na policję, która wysunęła własny projekt zmian w przepisach o ruchu drogowym. Proponowane przez policję zmiany dotyczą m.in. ułatwienia procedury wystawiania mandatów za wykroczenia zarejestrowane przez świadków na kamerze, wyposażenia policji w terminale płatnicze, pierwszeństwa pieszych oraz zakazu wyprzedzania dla ciężarówek.
Postulat ułatwienia procedury karania kierowców za wykroczenia nagrane za pomocą kamery nie należącej do patrolu policyjnego, ale świadka zdarzenia ma związek z kampanią Stop Agresji Drogowej. W ramach akcji każda osoba, która zarejestruje wykroczenie może taki film przesłać na policyjną skrzynkę, by następnie podjęte zostały odpowiednie kroki. Jednak według policjantów procedura jest skomplikowana: w każdym przypadku policja jest zobowiązania wszcząć postępowania. Policjanci żądają przy okazji wydłużenia terminu możliwości wystawienia mandatu z 14 do 30 dni.
Policja postuluje również o wprowadzenie zakazu wyprzedzania dla ciężarówek poruszających się na autostradach oraz drogach ekspresowych, jeśli manewr wymagałby przekroczenia dopuszczalnej prędkości 80 km/h przewidzianej przepisami dla tego typu pojazdów.
Policjanci proponują także wprowadzenie obowiązku zmniejszania prędkości przed każdym przejściem dla pieszych i przejazdem rowerowym. Według obecnych przepisów kierowca ma bezwzględny obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na pasach.
Policja zaapelowała o wyposażenie policjantów z wydziału ruchu drogowego w terminale płatnicze, co miałoby przyśpieszyć procedurę płatności i zwiększyć ściągalność mandatów. Kwestia ta jest istotna w odniesieniu do zagranicznych kierowców, którzy w sytuacji braku odpowiedniej ilości gotówki są zmuszani szukać najbliższego bankomatu w celu uregulowania należności za wykroczenie.
W propozycjach policji znalazł się także zapis o ułatwieniu przejazdu pojazdom uprzywilejowanym, gdy na drodze panuje duże natężenie ruchu. Samochód poruszające się po dwóch pasach ruchu zmuszone będą utworzyć korytarz, po którym bez przeszkód przejedzie pojazd służb ratunkowych.
Tagi: bezpieczeństwo na drogach, zmiany przepisów