Prezydent podpisał projekt zmian ruchu drogowego
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że prezydent podpisał nowelizację przepisów dotyczących ruchu drogowego. Ustawa zacznie obowiązywać po upływie 30 dni od daty jej ogłoszenia. Polskich kierowców czekają spore zmiany. Większość zaproponowanych poprawek dotyczy najbardziej niebezpiecznych wydarzeń drogowych, w wyniku których na polskich drogach niezmiennie od lat ginie wiele osób.
Surowa kara czeka za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h i więcej. W takim przypadku policjant dokonujący kontroli może z miejsca odebrać prawo jazdy takiemu kierowcy na okres 3 miesięcy. Jeśli to nie powstrzyma kierowcy od dalszej jazdy, to w sytuacji ponownego zatrzymania okres utraty prawa jazdy wydłuży się do 6 miesięcy. Odebranie uprawnień do prowadzenia pojazdów będzie dane tym kierowcom, którzy nawet mimo wydłużonego do 6 miesięcy okresu nadal będą siadać za kierownicę auta. Takie same zasady karania obejmą kierowców przewożących niedozwoloną liczbę pasażerów.
Zmieni się kwalifikacja czynu za prowadzenie auta bez obowiązkowych uprawnień. Z obecnego wykroczenia zmieni się wkrótce w przestępstwo.
Dotkliwe kary spotkają także amatorów jazdy na podwójnym gazie, których w naszym kraju nie brakuje. Sąd będzie mógł orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów wobec recydywistów. Za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu ponad 0,5 promila nowe przepisy przewidują karę więzienia oraz wysokie kary pieniężne (5-10 tysięcy złotych).
Kierowcy skazani za jazdę po alkoholu będą zobowiązani zainstalować w samochodzie specjalne alkolocki, czyli blokady alkoholowe uniemożliwiające uruchomienie pojazdy w przypadku, gdy kierowca auta zechce prowadzić po spożyciu.
Trudno ocenić, czy zaproponowane i podpisane przez prezydenta zmiany przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach. Jedno jest pewne – kierowcy na pewno zaczną się obawiać zaostrzonych przepisów i surowszych kar, więc być może to zmotywuje ich do zmiany złych przyzwyczajeń i poprawy kultury jazdy, której wielu polskim kierowcom niestety wciąż brakuje.
Tagi: bezpieczeństwo na drogach, prawo