Program modernizacji miejsc niebezpiecznych
Jak zapowiedział minister infrastruktury i budownictwa, Andrzej Adamczyk, w tym roku w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych zostanie poprawiony stan miejsc stwarzających szczególne zagrożenie w ruchu drogowym. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wskazała około 3 tysięcy takich miejsc, a w tym roku zgodnie z zapowiedzią ministra Adamczyka przebudowie i modernizacji zostanie poddanych 448 odcinków. Koszt tej inwestycji wyniesie ponad 600 milinów złotych, a łączny koszt wszystkich wydatków poniesionych na rzecz poprawy stanu technicznego sieci dróg i mostów ma w tym roku sięgnąć ponad 1,7 mld złotych.
Modernizacji i przebudowie zostaną poddane jezdnie, drogi po których poruszają się piesi, zatoki autobusowe, oraz prawoskręty i lewoskręty. Celem akcji ma być poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wypadki drogowe często powodowane są złym stanem polskich dróg, a koszty wypadków i kolizji sięgają kilkudziesięciu miliardów złotych rocznie. Zgodnie z zasadą: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, ministerstwo infrastruktury i budownictwa opracowało Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych, będący składową częścią Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Roczny limit wydatków na realizację programu to około 5 mld złotych.
W tym roku przebudowie lub modernizacji zostanie poddanych 448 miejsc, wytypowanych przy współpracy Policji z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Miejsca te znajdują się w małych miejscowościach, na które od dawna uskarżają się ich mieszkańcy.
Oprócz tego w tym roku zostanie poprawiony stan techniczny obiektów mostowych. Na ten cel ministerstwo infrastruktury i budownictwa planuje wydać ok. 340 mln złotych.
W tym roku startuje także Program Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. Kwota dofinansowania na ten cel ma wynieść 800 mln złotych, a w programie przewidziana jest m.in. poprawa stanu dróg i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Łącznie w tym roku ma zostać zrealizowanych blisko 1300 różnych zadań na łączną kwotę ponad 1,7 mld złotych. to zdecydowanie dobra wiadomość dla wszystkich użytkowników polskich dróg.
Tagi: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad