Raport Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Instytut Transportu Samochodowego wspólnie z firmą Heller Consult sp. z o.o. przygotował roczny raport dotyczący prędkości z jaką poruszają się polscy kierowcy. Zleceniodawca akcji – Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego właśnie opublikowała podsumowanie przeprowadzonej akcji.
Badania wykonano w 94. różnych punktach, mierząc prędkość 900 tysięcy samochodów. Oprócz prędkości zmierzono odstępy między pojazdami.
Wyniki pomiarów pokazują dobrą tendencję polskich kierowców do coraz bezpieczniejszej jazdy. Bezpieczniejszej w tym wypadku równa się wolniejszej. W raporcie czytamy, że 57 proc. polskich kierowców porusza się z przekroczoną prędkością maksymalną. Najczęściej dzieje się tak w terenie zabudowanym na ulicach dwujezdniowych – aż 72 proc. Na podobnym poziomie kształtują się wyniki pomiarów uzyskane na drogach krajowych, wojewódzkich i mniejszych miejscowościach – 71 procent.
Duża prędkość to już norma na polskich autostradach – średnio 125 km/h. na drogach ekspresowych jeździmy trochę wolniej, bo 111 km/h. Raport KRBRD wskazuje, że poza terenem zabudowanym na autostradach i drogach ekspresowych średnie przekroczenie prędkości kształtuje się na poziomie 50 proc., a na drogach powiatowych 15 procent.
Raport przynosi pewne pocieszenie, bo w stosunku do lat poprzednich widać zmiany zwyczajów polskich kierowców.
Jazda z nadmierną prędkością jest niebezpieczna dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, nie tylko tych, którzy siedzą za kierownicą. Policyjne statystyki informują, że niedostosowanie prędkości jest ciągle jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. W 2014 roku z winy kierującego doszło do 749. takich wypadków, gdzie śmierć poniosło 855 osób.
Według badań, polski kierowca przekracza prędkość średnio o 10 km/h. Największa liczba wielbicieli szybszej jazdy zamieszkuje tereny województw: opolskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego i lubelskiego. Na autostradach i ekspresówkach za szybko jeździ odpowiednio 27 i 25 proc. kierowców, czytamy w raporcie.
Tagi: bezpieczeństwo na drogach, polskie drogi