Samoobsuga na stacjach LPG
Nadeszła rewolucja na stacjach LPG? Można już samemu zatankować pojazd gazem, bez udziału pracownika stacji. Proces starań trwał długie pięć lat, i dopiero teraz weszły w życie przepisy regulujące samoobsługę na stacjach LPG. Ale czy sami zatankujemy na każdej stacji? Otóż nie. Przepisy jasno określają, że dana stacja musi zostać najpierw przystosowana do samoobsługi.
Podjeżdżając na stację powinniśmy zobaczyć odpowiednie oznakowania w formie naklejek, które pokazują cały proces tankowania, co należy zrobić, zarówno w postaci obrazkowej, jak i tekstowej. Nie uświadczymy również przycisku, którym można było przywołać pracownika stacji w celu zatankowania. Przycisk ten zostanie zastąpiony przyciskiem alarmowym.
Kolejną zmianą są pistolety do tankowania. Stosowane będą pistolety z serii LPG 581, firmy LPG Group, które musiały przejść rygorystyczne testy i spełniać wszelkie wymagania rozporządzenia. Pistolet LPG 581 w momencie wypinania emituje mniej niż 1 cm3 LPG do atmosfery, pozwalając na tankowanie nawet w przypadku, kiedy pistolet jest źle zapięty. LPG Group, podczas lipcowej konferencji w Warszawie, poświęconej wprowadzeniu samoobsługi na stacjach LPG, zaprezentowała także specjalne kieszenie na pistolet LPG, posiadające sygnalizator poprawnego odłożenia, i złącze zrywalne zamontowane na wężu gazowym, które można użyć wielokrotnie. Wspomniano także o wyłączniku tankowania „dead man”, dzięki któremu zatankujemy jedynie trzymając wyłącznik wciśnięty.
Należy jednak zaznaczyć, że pomimo opcji samoobsługi, nadal kierowca będzie mógł poprosić pracownika stacji o zatankowanie, jeśli sam nie będzie w stanie sobie z tym poradzić.
Gwoli przypomnienia, rozporządzenie zostało podpisane przez ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego i ministra transportu Sławomira Nowaka. Aby umożliwić samodzielne tankowanie autogazu, zmieniono dwa rozporządzenia – rozporządzenia ministra transportu z dnia 20 października 2006 roku w sprawie warunków dozoru technicznego w zakresie projektowania, wytwarzania, eksploatacji, naprawy i modernizacji specjalistycznych urządzeń ciśnieniowych oraz rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 2 listopada 2005 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowania.
Tagi: lpg, prawo