Pages Menu
Categories Menu

Dodane w maj 29, 2017 in Newsy | 1 komentarzy

Spadek cen paliw

kiwony

bioraven/bigstockphoto.com

Wpływ na cenę benzyny miało odbywające się w ostatnim czasie (25.05) spotkanie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Przedłużono na nim porozumienie, które utrzymuje cięcia produkcji ropy naftowej do końca marca 2018 roku. W dłuższej perspektywie czasowej ważną kwestią określającą sytuację na rynku ropy naftowej, będą informacje na temat zapasów i samej produkcji tego surowca w Stanach Zjednoczonych (nafta.wnp.pl).

W grudniu 2016 roku zostało zawarte porozumienie, które zakładało obniżenie produkcji surowca przez OPEC i kraje ujęte w porozumieniu spoza kartelu. Produkcja miała zostać obniżona o około 1,8 miliona baryłek dziennie. Zmiana ta miała się odnosić tylko do pierwszej połowy roku. Jednak produkcja w Stanach Zjednoczonych wciąż rośnie. Jak wynika z dostępnych analiz, jest najwyższa od 2015 roku (businessinsider.com.pl).

W maju nastąpiły znaczne obniżki cen paliw na stacjach benzynowych w całym kraju. Średnio trzy grosze na litrze spadła cena benzyny i oleju napędowego. Z kolei o cztery grosze za litr zmniejszyła się cena gazu. Aktualnie średnia cena za paliwo na stacjach benzynowych wynosi:

  • 4,51 zł/l. za benzynę bezołowiową 95,
  • 4,83 zł/l. za benzynę bezołowiową 98,
  • 4,32 zł/l. za olej napędowy,
  • 2,02 zł/l. za autogaz.

Decyzja podjęta przez Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową miała wpływ na wzrost zmienności cen ropy naftowej. Postanowienia w sprawie cięcia produkcji sprawiły, że np. Libia i Nigeria w dalszym ciągu będą znajdować się poza limitami. OPEC systematycznie przygotowywał „grunt” pod wprowadzane zmiany, a decyzja została już zdyskontowana w cenach. Jednak pomimo tego, reakcja rynku nie była obojętna. Taki gwałtowny spadek cen wpłyną na notowania lipcowej serii kontraktów na ropę Brent. Spadły one w ciągu kilku godzin (sesji czwartkowej) z około 54,60 USD/bbl w okolice 50,88 USD/bbl (nafta.wnp.pl).

Na cenę paliwa wpływają stałe czynniki, do których zalicza się opłaty i marże, a także zmienne czynniki związane z kosztem zakupu paliwa. Obniżki cen paliw są zatem możliwe w sytuacji kiedy obniżce ulega cena surowca (np. ropy naftowej), a także maleją obciążenia fiskalne ze strony państwa (moyastacja.pl).

Tagi:

1 komentarz

  1. Ciekawe, że w moim województwie (sporo jeżdżę) średnia ON jest znacznie poniżej 4,00… Polska B?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.