Uwaga na rządowe wytyczne dla policjantów
Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przyjęła Program Realizacyjny na lata 2015-2016 do Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020. Po głębszej analizie tego dokumentu można wywnioskować, że z samym bezpieczeństwem na drogach ma on niewiele wspólnego. To najzwyklejsze w świecie wytyczne dla służb, m.in. policji, dotyczące „pożądanej” liczby ukaranych mandatem kierowców i pieszych w latach 2015-2016.
To przerażający dokument, bo podano w nim wprost kto, za co i w jakiej liczbie ma zostać ukarany przez policję. W porównaniu z rokiem ubiegłym ukaranych ma zostać więcej osób.
Konkretnie, według Programu na 2015 rok zadania policji są następujące:
- ujawnić wybrane wykroczenia popełnione przez pieszych – ponad 420 620,
- ujawnić wykroczenia popełnione przez kierujących wobec pieszych – ponad 38 041,
- ujawnić wykroczenia dotyczące przekraczania prędkości – ponad 1 675 005
Ponadto policjanci powinni wylegitymować ponad 6,3 mln kierowców oraz ponad 685 tysięcy pieszych.
Niestety, założenia dotyczące realnej poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego są marginalne. W tym roku nie powstaną żadne drogi w przekroju 2+1, a w przyszłym będzie to zaledwie 10 kilometrów tras tego typu. Do tego tylko na nieco ponad 45 km dróg zostanie przeprowadzonych 10 zadań z zakresu uspokajania ruchu. Przybędzie w znikomych ilościach urządzeń bezpieczeństwa pieszych na drogach krajowych.
Jednak w zamian władza podaruje nam dodatkową liczbę urządzeń, sprawujących automatyczny nadzór nad ruchem drogowym, a w tym: 29 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości, 50 fotoradarów oraz 20 urządzeń do rejestrowania przejazdu na czerwonym świetle.
Na rok 2015 zaplanowano przeprowadzenie kilku kampanii, m.in. dotyczącej problematyki prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu, stosowania biernych urządzeń zabezpieczających oraz związanej z kształtowaniem bezpiecznych zachowań uczestników ruchu drogowego. W tym roku ma powstać „Katalog dobrych praktyk, porządkujący stosowane na drogach krajowych rozwiązania z zakresu oznakowania pionowego, poziomego oraz urządzeń brd”. Zgodnie z zaleceniami Krajowej Rady BRD światło dzienne powinien ujrzeć także raport dot. badania poziomu bezpieczeństwa parku pojazdów w Polsce. Próżno szukać wzmianki o kampanii dot. zaostrzonych niedawno przepisów drogowych.
Zdecydowanie więcej papierologii pojawi się w przyszłym roku, w którym ma zostać opracowany m.in.:
- Raport z badania skuteczności wybranych urządzeń bezpieczeństwa pieszych
- Raport efektywności przekroju 2+1 pasowego
- Raport dot. wpływu reklam, w tym świetlnych, na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego
- Podręcznik z wytycznymi wyznaczania przejść dla pieszych
- Podręcznik z wytycznymi organizacji bezpiecznego ruchu rowerowego
- Wytyczne dot. zarządzania prędkością na drogach samorządowych.
Już nie tylko fotoradarami, ale raportami, podręcznikami i wytycznymi Polska drogowa stoi.
Tagi: mandaty