Pages Menu
Categories Menu

Dodane w lut 3, 2022 in Samochody | 0 komentarzy

Zakup nowego samochodu przez osobę prywatną – kok po kroku

Młoda kobieta obejmuje się z młodym mężczyzną w salonie samochodowym. Kobieta pokazuje kluczyki do samochodu

Za zakupem nowego samochodu przemawia wiele czynników. Najważniejszym jest argument, że to tak naprawdę najbezpieczniejsza opcja, bo producenci wyposażają każdy nowy model w nowoczesne technologie, które pozwolą nam ograniczyć zużycie paliwa i zapewnią wysoki komfort użytkowania. To jednak także poważna decyzja, do której warto się przygotować.

Najlepszym momentem na kupno samochodu w salonie jest koniec i początek roku. Wówczas dealerzy oferują atrakcyjne promocje i pakiety cenowe na modele z ubiegłego roku.

Czynniki takie jak wyposażenie, wersja silnika, rodzaj skrzyni biegów, rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, a także spalanie auta, wpływają zarówno na wygodę, jak i koszt eksploatacji pojazdu, który należy wziąć pod uwagę.

Przed podjęciem decyzji należy pamiętać o jeździe próbnej, która da nam pełny obraz tego, jak prowadzi się auto oraz czy sposób działania wszystkich elementów składowych spełni nasze oczekiwania.

Kiedy już decyzja zapadła, warto negocjować cenę, a w trakcie negocjacji podpytać o dodatkowy upust czy ofertę specjalną. Czasem okazuje się, że dzięki negocjacjom możemy uzyskać 10, a nawet 20% zniżki lub otrzymać pakiet dodatkowych akcesoriów w cenie.

Jeśli chodzi o możliwości finansowania zakupu, mamy do wyboru cztery opcje: gotówka, kredyt, leasing oraz wynajem długoterminowy. Jeśli dysponuje się środkami, warto kupić samochód za gotówkę, ale finansowanie w postaci leasingu czy wynajmu długoterminowego też ma swoje zalety – często pozwala nam na wybór droższego, lepiej wyposażonego, bardziej komfortowego i bezpieczniejszego modelu. W takim wypadku płatność rozłoży się na comiesięczne raty.

Pod koniec umowy leasingu można pozostać właścicielem auta (jeśli się tego chce) lub nie. W przypadku wynajmu długoterminowego użytkownik dzierżawi pojazd na czas trwania umowy i nie staje się jego właścicielem. Zarówno leasing, jak i wynajem długoterminowy to obecnie bardzo często wybierane formy zewnętrznego finansowania. Zapewniają użytkownikom optymalizację podatkową, transparentność ponoszonych kosztów oraz dużą elastyczność, a dla wielu klientów to kluczowe.

Przy podpisywaniu umowy należy zweryfikować, czy zawiera ona wszelkie uzgodnione informacje oraz czy auto ma odpowiednie wyposażenie, nie brakuje instrukcji obsługi, książki serwisowej i kompletu kluczyków.

W przypadku ujawnienia wady kupujący może zażądać rękojmi w postaci odstąpienia od umowy. Jeśli wada nie jest istotna, sprzedający może zostać zobligowany do obniżenia ceny auta lub dokonania stosownych napraw. Odstąpienie od umowy możliwe jest po zastosowaniu oświadczenia woli w terminie do 2 lat od zakupu auta.

Następnym krokiem jest rejestracja auta, której należy dokonać w Wydziale Komunikacji. W tym celu należy złożyć wniosek o rejestrację, a wraz z nim dowód własności nadany przez dealera, dowód tożsamości, wyciąg ze świadectwa homologacji oraz potwierdzenie opłat rejestracyjnych.

Przez 30 dni obowiązuje pozwolenie czasowe, a po upływie ok. 2 tygodni otrzymuje się tzw. dowód „twardy”. Ostatnim krokiem powinno być wykupienie ubezpieczenia OC oraz opcjonalnego ubezpieczenia AC, by móc w pełni cieszyć się nowym autem.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.