Pages Menu
Categories Menu

Dodane w sty 7, 2015 in Newsy | 0 komentarzy

Zmiany w egzaminie na prawo jazdy

młody kierowca

Początek roku przyniósł spore zmiany dotyczące egzaminu na prawo jazdy. Nowe przepisy kładą nacisk na tzw. ekojazdę. Wzrośnie również cena samego kursu i egzaminu. Jak donosi kurier lubelski.pl, może to być kwota rzędu 500 złotych.

Przyszłych posiadaczy prawa jazdy czekają dwa nowe zadania z ekojazdy. Pierwsze dotyczy zmiany biegów zgodnie ze wskazaniami obrotomierza. Drugie zadanie będzie polegało na wykazaniu umiejętności hamowania silnikiem.

Opanowanie nowych umiejętności to oczywiście dodatkowe szkolenia i dodatkowe pieniądze. Ceny kursów mogą znacznie wzrosnąć, choć na razie oficjalnych wiadomości nie ma.

Nowością jest także możliwość zdawania egzaminu teoretycznego przez osoby, które nie ukończyły kursu. To otwiera możliwość samodzielnej nauki teorii jazdy. Takie osoby po zdanym egzaminie teoretycznym mogą zapisać się na kurs praktyczny. Warto podkreślić, że egzamin z części teoretycznej będzie ważny bezterminowo, a nie jak dotychczas przez okres 6 miesięcy.

Powraca również obowiązek publikacji zagadnień egzaminacyjnych. Ich liczba ma wynosić 3 tysiące i będą publikowane na bieżąco w Internecie w terminie 6 miesięcy od powołania komisji, która będzie te pytania zatwierdzać.

Aby zdać egzamin należy poprawnie odpowiedzieć na 32 pytania. Egzamin ma trwać 25 minut, co daje ok. 50 sekund na jedno pytanie. Zaznaczonej raz odpowiedzi nie będzie można poprawić.

Również rok 2016 przyniesie dodatkowe zmiany w przepisach dotyczących egzaminu na prawo jazdy. Zmiany dotkną głównie młodych kierowców, na których ustawa nałoży obowiązek naklejania na auto zielonego listka. Listek ma być znakiem dla innych kierowców, służb patrolowych policji, że danym autem porusza się mało doświadczony kierowca.

Ważna będzie także różnica w możliwości rozwijania dopuszczalnej prędkości. Dla młodego kierowcy wyniesie ona: poniżej 50 km/h w terenie zabudowanym, do 80 km/h poza terenem zabudowanym, a na autostradzie do 100 km/h.

Świeżo upieczony kierowca nie będzie mógł znaleźć zatrudnienia jako kierowca samochodu ani założyć tego typu działalności.

Co ciekawsze, w ciągu ośmiu miesięcy posiadacz okresowego prawka będzie zobowiązany przejść godzinny kurs teoretyczny na temat bezpiecznej jazdy w ośrodku ruchu drogowego, a ponadto dwugodzinny kurs z praktyki jazdy prowadzony przez ośrodki doskonalenia techniki jazdy. Wszystko to oczywiście za dodatkową opłatą. Bezpieczeństwo jazdy odczują nie tylko polscy kierowcy, ale przede wszystkim portfele przyszłych niedoświadczonych kierowców.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.